Premjeres E. Siliņas restarts – vai tas attaisnosies?06.03.2025
Ar ministru sastāva atjaunošanu premjere Evika Siliņa cer panākt uzrāvienu valdības darbā, taču restarts jaunievēlēto ministru sastāvā ir apšaubāms.
Tiek liktas cerības, ka šie būs īpašie trīs ministri, kuri krasi pagriezīs šībrīža situāciju veiksmes virzienā. Ar nožēlu jāsecina, ka kandidātu virzīšana tik nopietnos amatos netiek izvērtēta no katra iedzimtām spējām un tā, vai viņš spēs tik galā ar to, kas paredzēts ministra pienākumos. Ir taču jāsaprot, kādām īpašībām vai rakstura iezīmēm jāpiemīt augsta ranga amatpersonai, vai tas ir ministrs, valsts vai apjomīgas iestādes vadītājs.
Bēdīgi, ka ministra amatam jāvirza cilvēks “lai tikai būtu no mūsu partijas”. Tas ir absurds, jo ārpus partijām ir daudz teicamu profesionāļu un ministra amatam piemērotu cilvēku.
Šādos posteņos strādājošiem jābūt spēcīgi izteiktai loģikai, spējai domāt stratēģiski, spēcīgai gribai un apziņai, ka nepietrūks spēka īstenot nepieciešamo. Nav nosodāms fakts, ka šāda tipa cilvēkiem bieži vien vāji paveicas komunikācija, tādēļ komandā, kā ministra palīgam jābūt ētiskās dabas darbiniekam.
Izglītības ministra amatam “Jaunā Vienotība” izraudzīji Daci Melbārdi. Viņas socioniskais tips ir INTP, vai Balzaks. Melbārde ir loģiskā tipa sieviete ar spēcīgi izteiktu intuīciju, kas ļauj apjaust draudus, prognozēt nākotnes notikumus, izvērtēt kļūdas un apdomīgums lēmumu pieņemšanā (pretēji Čakšai – Hakslijai). Visu cieņu Melbārdes kundzei, kurai jau ir pieredze ministres darbā, kā arī pieredze Ārlietu ministrijas parlamentārā darbā. Izglītības jomā varam cerēt uz pozitīvām pārmaiņām.
Satiksmes ministra amatam “Progresīvie” izraudzījuši Ati Švinku, arī Balzaka tipu. Būs interesanti vērot, ko paveiks Atis Švinka tik sarežģītā Satiksmes ministrijā, kura līdzšinējā darbība saistījusies ar izglītības jomu, sarakstot pat grāmatu. Viss līdzšinējais darbs ne tuvu nav salīdzināms dzelzceļa vai satiksmes, arī celtniecības darbu vadīšanai.
Turklāt būtu vēlams, ka ar Ministru Švinku padarbotos stila un imidža konsultants. Ministra amats prasa ievērot protokola prasības, etiķeti, kura ārējais izskats nedrīkst līdzināties strādnieka izskatam. Tas tautas skatījumā ievieš cieņu, vai necieņu.
Labklājības ministra amatam (ZZS) izraudzījuši Reini Uzulnieku. Viņa partijas biedrus nodarbināja tikai viena doma – cik balsu viņš spēs iegūt? Nu lūk! Balsis ir ieguvis! Lasīju, ka Uzulniekam ar kolēģiem “Esot bijusi laba sadarbība un viegla komunikācija”. Jā, piekrītu, jo kā redzu viņa socionisko tipu, viņš pieder INFP Jeseņina tipam, kuram ir spēcīgi attīstīta ētiskā, bet ļoti vāja loģiskā rakstura iezīme.
Vai ZZS ir izanalizējuši, kādu pievienoto vērtību nesīs viņa darbs tik sarežģītā ministrijā. Diemžēl prognozes par veiksmīgu darbību ministra amatā ir ļoti vājas. Parlamentārā sekretāra amats nav pielīdzināms ministra amatam.
Pārāk neizprotama ir bijušā Labklājības ministra Ulda Auguļa nomaiņa. Interesanti būtu zināt, vai šajā gadījumā vainojams zemais reitings, vai nepiemērojamība amatam? Pēc kādiem kritērijiem tiek izvērtēts reitings? Augulis pieder ENTJ Džeka tipam, kuram ir gan izteikta loģiskā domāšana, gan saprātīga situāciju izvērtēšana. Viņš ministra krēslā bija jau iotro reizi, un nebija apšaubāma viņa darbība Veselības ministra amatā.
Bijušā Satiksmes ministra Kaspara Briškena (INTP Balzaka) atlaišanas arī bija neapdomīga un pārsteidzīga. Viņš uzņēmās darbu sevišķi smagā Satiksmes ministrijas, jeb RailBaltica periodā. No viņa tika prasīts neiespējamais. Tas, ka, viņam esot, vāja komunikācija – pārmetums izteikts nepelnīti, jo viņš ir loģiskā tipa cilvēks, kuram daba dāvājusi citas spēcīgas iezīmes.
Par Čakšu –viņai, bez izšķirības ir vienalga vai tā ir Veselības, vai Izglītības ministrija, ka tikai, tikusi augstā amatā. Čakšas netalnanti atklājās abās ministrijās, jo kā ENFP Haklijas tipam, viņai ir ļoti vāji izteikta loģiskās domāšanas praktiskā pielietošana. Toties viņa apveltīta ar nepārdomātiem runas plūdiem. Viņas dēļ no ministrijas aizgāja daudzi darbinieki. Būs interesanti vērot, ko viņa paveiks budžeta komisijas darbā, vai tiešām tas nav bijis pamanāms, ka budžets un ar to saistītās manipulācijas nav viņas spēkos. Čakšas neatbilstība amatam un atlaišana tiešām bija lietderīga.
Premjere E. Siliņa pieder Džeka tipam. Džeki savas spēcīgi izteiktās loģikas ietekmē, bieži un veiksmīgi vada lielus uzņēmumus. Viņus aizrauj jaunatklājumi, nebaidās riskēt, un nekavējas ar to ieviešana dzīvē. Rūpējas, lai tiktu novērstas problēmas, kuras traucē nozīmīgu plānu īstenošanā, talantīgs stratēģiskā domāšanā.
Rakstā tiek minēti trīs Balzaki, par cik socioniku papildina psihosofija, kur izdala 24 tipus, katrs no viņiem pieder atšķirīga psihosofiskā tipa, tāpēc viņu spējas un talanti, pat ārējais izskats var krasi atšķirties.